Every Second is a New Challenge in the Bathurst 1000 - Webový deník Men Life

Obsah

Ve spolupráci s Pulsarem.

Bathurst 1000 ušel dlouhou cestu od doby, kdy byl Vauxhall Cresta prvním vozidlem napříč řadou při debutu závodu v roce 1960. To, co je nyní široce považováno za vrchol australského motoristického sportu, byl skvělý závod, který se původně konal na Phillip Islandu a nesl název The Armstrong 500 s odkazem na jeho vzdálenost 500 mil. Kromě toho nebyly vozy vytvořeny rovnocenné, takže závod byl rozdělen do pěti tříd na základě objemu motoru. Všechny týmy musely být zvedákem všech obchodů. Nebyly zde žádné posádky v boxech a jakékoli mechanické problémy musel řidič řešit bez pomoci, pouze s použitím nástrojů, které byly dodány s autem. Kicker? Prvních 100 mil muselo být dokončeno bez zastavení kvůli výměně paliva, oleje nebo řidiče.

Závod se konal na Phillip Islandu tři po sobě jdoucí roky, než se našel nový a trvalý domov na Mount Panorama. Okruh 6,2 kilometru udělal z Bathurstu turistickou destinaci a obrovská popularita závodu vedla k tomu, že většina automobilek vstupovala do svých vozidel ve snaze zkrotit horu. Úspěch na Mount Panorama téměř zaručil obraz a důvěryhodnost na australském trhu. Raná léta byla ovládána rychlými a obratnými vozy, jako jsou nepravděpodobní účastníci, Mini Cooper a Ford Cortina.

Rychle vpřed do roku 1967, kdy Ford 288 kubických palců Ford V8 Ford Falcon GT signalizoval konec malých vozů, které závodu dominovaly. Falcon GT posunul limity silou svého V8, zejména na dlouhých rovinkách. Tým Harryho Firtha a Freda Gibsona se toho roku vymanil z balíčku a zavedl Falcon GT jako nový standard v australských automobilových závodech. Holden to nebral vleže. Následující rok Holden představil svou novou zbraň, Monaro. Toto nové kupé mělo V8 o objemu 327 krychlových palců a poskytovalo potřebný výkon potřebný k tomu, aby Holden získal první vítězství v Bathurstu. A tak začala jedna z nejdivočejších rivalit v Austrálii.

Tato rivalita dala vzniknout nejuctívanějším vozům Austrálie. Modely Ford Falcon GT a GTHO, Holdenovy Monaro a Torana a Chryslerovy modely Pacer a Charger se staly známými jako „Bathurst Specials“. Tyto vozy si vedly tak dobře, že na vzdálenost 500 mil bylo dosahováno každý rok dříve, takže v roce 1973 byl závod prodloužen na 1 000 km. Krása těchto svalových vozů spočívala v tom, že byly všechny k dispozici ke koupi běžným Australanům a zcela legálně pouliční. Chlubili se silou, výkonem a vypadali přesně jako ti, kteří si na trati vydobyli respekt.

V roce 1969 se 24letý Peter Brock poprvé vydal na horu, což byl okruh, který z něj udělal legendu. V roce 1972 získal Brock své první vítězství s Torana GTR XU-1, když odrazil Allana Moffata v jeho Phase-3 GT-HO Super Falcon. Brock opět vyhrál v 75, poté zaznamenal DVĚ hattricky vítězství v 78-80, opět v 82-84, plus jednu další výhru v 87. K dnešnímu dni se žádný řidič nepřiblížil k dosažení Brockovy úrovně úspěchu.

1985 bylo poprvé za 19 let, kdy se vítězství stalo vozidlu, které nemělo odznak Ford nebo Holden. První a jediné vítězství Jaguarů si připsal XJ-S poháněný motorem V12 od Toma Walkinshawa. Do 90. let 20. století došlo pro Ford a Holdena k několika dalším rozčilením. 91 a 92 vyhrál tým Mark Scaife a Jim Richards ve svém Nissan Skyline GT-R 32, který byl prvním japonským vozem, který vyhrál Bathurst. Bratři Geoff a David Brabhamovi vyrazili v roce 97 se svým BMW 320i a v roce 98 si tým Jim Richards a Švéd Rickard Rydell vysloužili vítězství ve svém Volvu S40. Od roku 1999 je Bathurst 1000 závodem dvou koní mezi Fordem a Holdenem.

Kniha pravidel „Auto budoucnosti“ vytvořila v roce 2013 novou výzvu a stanovila technické specifikace tak, aby každý Supercar byl lehčí, rychlejší a měl stejný výkon jako každé jiné vozidlo. Tím se otevřely dveře nové generaci konkurentů a poprvé od roku 98 měli Ford a Holden větší konkurenci. Nissan se vrátil se čtyřmi Nissan Altima provozovanými společností Kelly Racing. Mercedes-Benz se vrátil prostřednictvím australského týmu GT Championship Erebus Motorsport se svými třemi Mercedes-Benz E63 AMG. Řidiči nyní soutěží o Peter Brock Trophy, která byla vytvořena na jeho počest, ačkoli od roku 2006 trofej drží pouze týmy Ford a Holden.

V roce 2016 je Bathurst 1000 populárnější než kdy dříve. Počet davů nikdy nebyl vyšší, celkový počet se během závodního týdne rychle blížil 200 000. Bathurst 1000 a V8 Supercars Championship se v celosvětové popularitě závodů nacházejí pouze za F1 a NASCAR. Tento sport je nyní vysílán do 137 zemí po celém světě a má potenciál 500 milionů domácností.

Mount Panorama se chystá vybuchnout tento víkend pro 2016 Bathurst 1000, další závod, který zastaví národ. 1000 km, 161 kol, 32 jezdců, 16 aut, 1 tým, který bude zvěčněn mezi velikány. Pro závodní fanatiky se vydejte na oficiální web Supercars, kde Pulsar odpočítává do velkého závodu. Pulsar také vydal hodinky PU2083X Chronograph na oslavu jejich partnerství s V8 Supercars Championship. Tyto limitované edice hodinek mají na obličeji logo Supercar, což z nich dělá perfektní doplněk pro všechny závodní nadšence, kteří chtějí sledovat časy na kolo, protože ve Bathurstu je každá sekunda novou výzvou.